Галерея

Зберегти пам'ять

Розділ XI

ЗБЕРЕГТИ ПАМ’ЯТЬ

   Чим більший відрізок часу віддаляє нас від сумних подій, коли мальовничі придніпровські села зникали під водою рукотворного моря, тим більша туга охоплює їх колишніх жителів, багато з яких уже назавжди покинули цей світ, а їхніх нащадків - непідробна цікавість щодо малої батьківщини батьків і дідів. І проявляють вони свою небайдужість до долі затоплених сіл в різний спосіб.

Звичайно, однією з найважливіших форм збереження пам’яті є видання книг циклу «Затоплені села Переяславщини» про історію уже неіснуючих населених пунктів із спогадами їх жителів і в перспективі створення музею історії Старого Дніпра. Ще до заснування ГО «Старий Дніпро» такою ідеєю «захворіли» багато небайдужих людей, завдяки яким уже надруковані історико-краєзнавчі нариси про Циблі («Циблі» - моє рідне село на Переяславщині» - Михайло Лесик, 2007 р.), про Зарубинці («Не летять ластівки у Зарубинці» – Софія Сорокова, 2015 р.), про В’юнища і Городище, Козинці і Комарівку  готує до друку житель с.Циблі Микола Чирков, а в 1916 році побачив світ історико-етнографічний нарис «Село Андруші на Переяславщині» на основі архівних записів Дмитра Косарика і виданий ГО «Старий Дніпро» у співдружності з інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. Презентація цієї книги спершу відбулася 3 жовтня 2016 р в ЗОШ №5 у мікрорайоні Нові Андруші, де проживає більшість переселенців, а потім 18 жовтня в педуніверситеті імені Григорія Сковороди за участю науковців як цього закладу, так і ІМФЕ ім. М.Т.Рильського, зокрема тих, які займались упорядкуванням цієї книги.

 Ще однією із форм збереження пам’яті про затоплені села, запровадженою  колективом НІЕЗ «Переяслав»,  є щорічні зустрічі жителів цих сіл на території музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, що проводяться якраз біля андрушівської церкви Св. Георгія. Започаткований цей захід ще 2005 році і його організатором та незмінною ведучою є науковий співробітник заповідника Людмила Шкіра. 

 А переяславський активіст і спортсмен Микола Богатир запропонував проводити  щорічний заплив «Дніпро ревучий», учасники якого мають подолати 3-кілометрову відстань між двома берегами водосховища вільним плаванням. На цю ініціативу, підтриману ГО «Старий Дніпро», відгукнулися 15 сміливців різного віку – від 20 до 61 року і 30 липня 2016 року вони вперше стартували від правого крутого берега Славутича. Першим дистанцію подолав Сергій Кірчик із Кременчука, а другим був сам ініціатор запливу – Микола Богатир.  Він же, до речі, і підкреслив перед стартом, що «заплив – це один із способів привернути увагу до історії затоплених Канівським водосховищем сіл. Вшанувати , зберегти й донести історію цих сіл до наступних поколінь – наша мета». Тож акція включала не тільки подолання дистанції. Всі уболівальники,  а їх того дня на березі зібралося кілька десятків, з цікавістю розглядали і карту старого русла Дніпра і прилеглих територій до затоплення, знайомилися з фотовиставкою і вже виданими книгами на цю тематику.

Наші відомі вишивальниці під керівництвом Ніни Лазенко виступили ініціаторами вишивання рушника-пам’ яті про затоплені села і зараз уже активно створюють окремі його частини, які будуть зшиті в одне полотно. Найкраще місце цьому рушнику, звичайно ж, у новоствореному музеї.

Щоб вийти з питанням збереження пам’яті про затоплені села за межі Переяславщини, ГО «Старий Дніпро» з кінця 2016 року має однойменний власний сайт в мережі Інтернет olddnieper.org.ua, який дозволяє знайомити з нашими надбаннями широке коло користувачів і залучає до відтворення історії затоплених сіл багатьох нащадків андрушівців, яких доля рознесла по всьому світу. 

Всі вищезгадані заходи та намагання  ми у хронологічному порядку ілюструємо галереєю наших світлин.

Зустрічі жителів затоплених сіл

Перша зустріч жителів затоплених сіл відбулася у 2005 р.
у Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

 

Зустр. 1 DSCF7146Молодь з цікавістю розглядає матеріали виставки.

Зустр.2 DSCF7149Виставка "Моє село у вирі хвиль Дніпра"

Зустр. 3 DSCF7115На базарній площі «Музею просто неба».

Зустр. 4 DSCF7124Серед учасників першої зустрічі
Герой України Михайло Сікорський.

Зустр. в РБК 101 1865Одна із зустрічей - в РБК

Біля церкви DSCF7086Зустріч-2013 біля церкви Св.Георгія.


Початок  100 9757Зустрічі жителів затоплених сіл народили ідею створення Музею затоплених сіл,з якою депутатів міської ради вперше познайомив Віталій Іващенко у 2011році.

З Мельником  101 3082ГІС – Асоціація України стала одним із перших партнерів у підготовці майбутнього музею – її керівник Олександр Мельник уважно слухав про особливості цього проекту.

 

 

Заплив «Дніпро Ревучий»

Див. карту IMG 7757«Ось таким був старий Дніпро?»

Пловці 1 IMG 7774Команда учасників запливу на правому березі водосховища.

Пловці 2 IMG 7787До старту готові!

Пливе Ігор IMG 7801На дистанції Ігор Герасимов.

Пловці 4 IMG 7805

Група підтримки завжди поруч

Пловці 5 IMG 7808На фініші

Пловці 3 IMG 7820Нагороди одержали всі учасники запливу.

Софія IMG 7759Віталій Іващенко і Софія Сорокова
розглядають нові фото по затоплених селах.

 

Презентація книги "Село Андруші на Переяславщині" в ЗОШ №5

Директор IMG 8437Директор школи Тетяна Касян і учні – учасники концерту.

Коровай IMG 8346Шкільний коровай учасникам зустрічі -
жителям затоплених Андрушів

Старожили IMG 8336У залі не було байдужих.

За книжками IMG 8442Бажаючих одержати презетаційне видання було немало

З книжкою IMG 8443«Це найкращий подарунок – книга про рідні Андруші».

 

Презентація книги "Село Андруші на Переяславщині" в педуніверситеті імені Григорія Сковороди

През 1 IMG 8456Ведуча презентаційного заходу директор університетської бібліотеки Ольга Шкира відкриває зустріч,
зліва – голова ГО «Старий Дніпро» Віталій Іващенко та письменник і директор видавництва «Український пріоритет» Володимир Шовкошитний,
справа – головний упорядник книги, науковець Інституту мистецтвознавства,
фольклористки та етнології ім. М.Т.Рильського Валентина Борисенко
і упорядник книги, викладач ДПУ Ірина Доброскок

През 2 IMG 8460Серед учасників презентації найбільше науковців з НІЕЗ «Переяслав» та ДПУ імені Григорія Сковороди.

През 3 IMG 8462Вітальне слово Ірини Доброскок

През 4 IMG 8465Президент "ГІС-Асоціація України"
Олександр Мельник

 

Рушник пам’яті про затоплені села

Обговор. рушник IMG 8305Ініціатори створення рушника пам’яті
обговорюють його концепцію

   

Руш. Вюнище IMG 8588Вишивальниці Ніна Лазенко, Ольга Яковенко та Алла Літкова
з черговим елементом рушника-пам’яті

Руш. Комар. IMG 8612Елемент рушника «Комарівка»
вишила Катерина Жупина

 

Руш. Підсінне IMG 8564Марія Тоболько -
автор елемента рушника «Підсінне»

 

 

 

Наші партнери

ГІСДПУНІЕЗМіська радагазета Вісник ПереяславщиниНовий поглядУкрпромпостачПереяславська районна радаТелерадіокомпанія АльтаІнститут мистуцтвознавстваПереяслав-Хмельницька РДАПереяслав-Хмельницька ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5