Новини
Четвер, 02 липня 2020 12:08

Нова книга переяславських краєзнавців Рекомендовані

Автор

 

2      

У видавництві «Український пріоритет», директором якого є наш земляк Володимир Шовкошитний, щойно вийшла друком третя книга серії «Затоплені села Переяславщини», видавництвом якої опікується Громадська організація «Старий Дніпро». Нове видання називається «Були над Дніпром Трахтемирів і Монастирок», з чого вже зрозуміло, про що йтиме мова. А ще ця книга, як підкреслив рецензент, Голова Національної спілки краєзнавців України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор Олександр Реєнт - «не звичайна, особлива…».

І дійсно, якщо автор нового видання Микола Михняк в попередніх науково-популярних дослідженнях про Андруші («Затоплений Рай», 2017 р.) і Підсінне («Нам Підсінне тепер тільки сниться...», 2019 р.) виступає як автор-упорядник і на всі описані події та їх учасників дивиться так мовити збоку, то в книзі про колишні правобережні поселення він не тільки знайомить читача з історією і тодішніми жителями Трахтемирова і Монастирка та  надає їхні спогади, а й ділиться власними спостереженнями і думками, пропускаючи написане через душу і серце (від цього книга інколи набуває мемуарного характеру), адже його дитинство і юність пройшли саме на цій легендарній землі.

Щодо самої книги, то це об’ємна праця на 576 сторінках, яка окрім тексту містить понад вісім сотень ілюстрацій (світлини, карти, схеми, фото унікальних документів). У дослідженні до мінімуму зведена інформація, яку можна почерпнути з різних архівних джерел, натомість акцентується увага на маловідомих документах, на спогадах старожилів.

Структурно видання складається з 12 різнопланових розділів, які разом взяті і дають уявлення про унікальну природу цього краю, його минуле, яке сягає в глибину тисячоліть, про людей, що тут жили, про цінності, які вони сповідували, і про сьогодення цих місцевостей, адже ні Трахтемирів, ні Монастирок фактично не були затоплені, потрапляли лише в зону підтоплення, але були виселені, як неперспективні, будинки були зруйновані, як і в інших поселеннях, що безпосередньо пішли під воду.

До підготовки видання були залучені також науковці НІЕЗ «Переяслав», місцевого педуніверситету, Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів» та Національної спілки краєзнавців України.

Книга видрукувана за кошти, зібрані колишніми жителями Трахтемирова і Монастирка та їх нащадками, а також за фінансової підтримки ВКФ «Укрпромпостач-95», БФ імені Марії Буряк, ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» та багатьох добродіїв, за що їм низький уклін.  Щиро дякуємо також працівникам Центрального державного історичного архіву України, державних архівів Київської та Черкаської областей та архівного сектору Канівської РДА за сприяння у зборі матеріалів.

Книгу «Були над Дніпром Трахтемирів і Монастирок. Документи, спогади, світлини» можна придбати щовівторка з 1000 до 1200 в офісі ГО «Старий Дніпро» або ж замовити за телефонами, наведеними на нашому сайті olddnieper.оrg.ua в розділі «Контакти».

Віталій Іващенко, голова ГО «Старий Дніпро» 

 


Члени ГО «Старий Дніпро» у м. Каневі обговорюють із завідувачкою науковим відділом ДІКЗ «Трахтемирів» Іриною Воропай структуру книги про Трахтемирів і Монастирок. 6 серпня 2019 р.

Прочитано 423 разів

Наші партнери

ГІСДПУНІЕЗМіська радагазета Вісник ПереяславщиниНовий поглядУкрпромпостачПереяславська районна радаТелерадіокомпанія АльтаІнститут мистуцтвознавстваПереяслав-Хмельницька РДАПереяслав-Хмельницька ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5