Новини
Субота, 04 лютого 2023 10:10

За рік війни організація «Старий Дніпро» видала дві книги про історію сіл Переяславщини

Автор

 

За рік війни організація «Старий Дніпро» видала дві книги про історію сіл Переяславщини

Володимир Набок Кореспондент газети "Вісник Переяславщини"

25 січня 2023 рік 16:09

 

g7sqvjyefwy43rpfz2tk

Колектив «Старого Дніпра»: Микола Михняк, Віталій Іващенко, Наталія Ревега, Олександр Сулима, Микола Чирков

Як у нинішні скрутні часи живе та працює відома на Переяславщині громадська організація «Старий Дніпро», розповів кореспонденту «Вісника Переяславщини» її голова Віталій Іващенко.

– Віталію Павловичу, наскільки війна порушила плани вашої організації і чи взагалі ви здійснювали якусь діяльність минулого року?

– Війна змусила переформувати все наше життя, звісно, змінилися і плани діяльності нашої громадської організації. Витрати, пов’язані з війною, а також наслідки економічної стагнації за час коронавірусних карантинів 2020-2021 років значно знизили прибутки як підприємств та організацій, так і приватного бізнесу Переяславщини. А це в свою чергу призвело до зменшення спонсорської aдопомоги від них.

Тому нам довелось повністю відмовитись від запланованого на весну 2022 року початку робіт з будівництва на території музею Середньої Наддніпрянщини (Музей просто неба – ред.) хати-музею історії затоплених сіл Переяславщини. Також неодноразово переносилися і терміни друку запланованих видань. Нам теж знадобився деякий час для того, щоб побороти просто людську емоційну розгубленість, спад творчого ентузіазму нашого колективу…

– Попри все ГО «Старий Дніпро» зумів все-таки видати кілька науково-популярних видань?

– Справді, ми недовго сиділи у відчаї. Оговталися і попри всі складнощі воєнного стану продовжили діяльність, тим більше, що на виході вже мали результат тривалої дослідницької роботи. Наприкінці лютого отримали тираж книги нашого автора Миколи Чиркова «В’юнище та Козинці. Історія сіл Переяславського краю». Це була п’ята книга із серії видань громадської організації «Старий Дніпро» про затоплені села Переяславщини. Дуже шкода, що вдалось профінансувати друк лише 150 екземплярів. Книги ж розійшлися протягом кількох тижнів.

У цей період інший наш творчий колектив наполегливо працював над запланованим четвертим виданням серії – книгою «Городище було немов у вінку. Село у спогадах та документах». Безліч труднощів, які виникали в процесі її створення та підготовки до друку, відразу забулися, коли напередодні дня Святого Миколая до нашого офісу директор ТОВ «Український пріоритет» Володимир Шовкошитній, земляк і відомий письменник та поет, привіз перші довгоочікувані екземпляри. Над цією книгою працювали жителі цього затопленого села та люди, які так чи інакше причетні до його історії.

o 1gnkgubh7tdt18h31rlg10mdkck1r 

– Але ж хтось із ваших авторів від організації мав упорядковувати всю інформацію?

– Звісно ж, автором-упорядником цього видання став відомий у Переяславі журналіст та краєзнавець Микола Михняк. Він – лауреат премії імені Михайла Максимовича, яку отримав у 2021 році за книгу про своє рідне село «Були над Дніпром Трахтемирів і Монастирок». Це було третє видання серії книг «Затоплені села Переяславщини». На превеликий жаль, через кілька днів після того, як ми отримали тираж надрукованої книги про Городище, Миколи Кононовича не стало. Він пішов у засвіти, але встигнув побачити книгу, яку він редагував.

У книзі зібрані спогади-одкровення городищан про свою малу батьківщину, світлини, документи про зникле з географічної карти село, про людей, які його населяли. У книзі наведена генеалогія городищанських родин, починаючи з 1875 по 1917 роки. Вона відтворена у вигляді виписок з метричних книг, які велись у церкві Святої Великомучениці Параскеви села В’юнище. Також ми виклали в книзі методику та приклад використання метричних книг, аби кожен, хто забажає самостійно дослідити таким чином свій рід, міг би опрацювати такі джерела.

Книга «Городище було немов у вінку. Село у спогадах та документах» видана ГО «Старий Дніпро» у співдружності з науковцями НІЕЗ «Переяслав» та Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Рецензенткою книги виступила Валентина Борисенко, доктор історичних наук, професор, заввідділом інституту мистецтвознавства, фольклористки та етнології імені М.Т.Рильського НАН України. Наукові редактори Ірина Доброскок, доктор педагогічних наук, професор, член кореспондент НАПН України, та Олександр Колибенко, кандидат історичних наук, професор. Видання буде цікаве всім, хто цікавиться історією рідного краю.

Книга розповсюджується ГО «Старий Дніпро», контактні телефони 097 115 01 59 та 066 732 22 43.

За цими номерами телефоном також приймаються замовлення на новий тираж книги про село В’юнище та Козинці, а також на заплановане нове видання про село Комарівку, над яким вже другий рік працює колектив під керівництвом старшого наукового співробітника НІЕЗ «Переяслав» Наталії Ревеги. Дуже сподіваюсь, що ця книга побачить світ у другому півріччі 2023 року.

 

Джерело: https://pereiaslav.city/articles/261880/za-rik-vijni-organizaciya-starij-dnipro-vidala-dvi-knigi-pro-istoriyu-sil-pereyaslavschini

Прочитано 243 разів

Наші партнери

ГІСДПУНІЕЗМіська радагазета Вісник ПереяславщиниНовий поглядУкрпромпостачПереяславська районна радаТелерадіокомпанія АльтаІнститут мистуцтвознавстваПереяслав-Хмельницька РДАПереяслав-Хмельницька ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5