Новини
Вівторок, 31 січня 2017 13:59

Зберегти пам’ять про затоплені села

Автор

Триває робота громадської організації «Старий Дніпро» по відтворенню та збереженню історичної пам’яті про місцевість та її жителів, їх сім’ї, про цінності, якими ці люди керувалися, проживаючи на затоплених Канівським водосховищем територіях. Тож хочу розповісти що нам вдалося зробити в минулому році та розказати про наші плани на 2017 рік.

Продовжувалась наша місія по виготовленню історичних топокарт затоплених територій та забезпечення ними навчальних закладів міста та району. Такі карти безкоштовно від нас отримали середні школи міста та району, ЦПТО, НІЕЗ «Переяслав», міська рада та райдержадміністрація, інші зацікавлені організації та активісти.

Об’єднавшись у діловій співпраці з Інститутом  мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т.Рильського НАН України, видавцем і письменником нашим земляком Володимиром Шовкошитним, при підтримці НІЕЗ «Переяслав», ДПУ ім. Григорія Сковороди, мецентів-переяславців нам вдалося видати історико-етнографічний нарис за архівними матеріалами відомого письменника Дмитра Косарика «Село Андруші на Переяславщині», над яким він працював у 50-х роках минулого століття, проводячи свої дослідження в с. Андруші. У цій книзі висвітлено культуру та побут мешканців села Андруші, затопленого під час будівництва Канівської ГЕС, у виданні рзміщено багатий фотоілюстративний матеріал, наданий НІЕЗ «Переяслав» та переселенцями с. Андруші.  Презентація книги відбувалася у два етапи: спочатку у школі №5, розташованій у мікрорайоні Нові Андруші, за участю жителів мікрорайону та учнів школи, а потім в педуніверситеті під час проведення Всеукраїнського форуму «Сікорські читання», де про роботу над виданням чисельним присутнім розповідали  науковці згаданого ІМФЕ, ДПУ та НІЕЗ «Переяслав».

 IMG 8588

Весною при відзначенні «Всесвітнього дня водних ресурсів» за нашої ініціативи в музеї Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини відбулася зустріч жителів затоплених сіл, яким того ж дня в педуніверситеті  був показаний документальний фільм українських кінематографістів «Голлівуд над Дніпром» про наддніпрянське село Бучак за участю авторського колективу студії ім. Довженка, який створював цю стрічку.

У 2016 році наш колектив поповнився новими добровільними помічниками. Активно почав працювати в організації досвідчений журналіст  Микола Михняк, за яким територіально закріплено збирання інформації по затоплених селах Андруші, Підсінне, Трахтемирів і Монастирок. По селах Циблі, В’юнище, Козинці, Комарівка та Городище постійну роботу веде відомий на Переяславщині краєзнавець Микола Чирков із с. Циблі. Він зібрав багатющу колекцію (близько 9 тис.) світлин та закінчує роботу над книгою спогадів жителів цих сіл. Заступник голови нашої організації Олександр Сулима старанно працює над графічними матеріалами як для друкованих видань, так і для майбутнього музею.

За минулий рік до активної роботи у нашій спільноті долучилися вихідці з Переяславщини: Катерина Бузницька, Володимир та Неля Куковальські,  географ і картограф Ростислав Соса, дружина Людмила якого родом з нашого краю, уродженець с. Андруші академік Академії будівництва Володимир Ісаков.

Неоціненні професійні консультації  надають нашій організації науковці Тарас Нагайко і Олександр Горбовий з ДПУ ім. Григорія Сковороди та Віктор Ткаченко, Світлана Зубер і Наталія Павлик з НІЕЗ «Переяслав». Цінний матеріал розшукують для нас працівники фондосховища заповідника на чолі з завідуючою Катериною Прокопенко, завжди відгукуються на наші прохання Микола та Людмила Шкіри, Людмила та Володимир Набоки. Цим та багатьом іншим активним громадянам ми щиро вдячні за їх безкорисливу допомогу і плекаємо надію на подальше співробітництво.

IMG 8591

Протягом року переселенські громади затоплених сіл проводили свої, уже традиційні, зустрічі, які завжди проходять в атмосфері радості спілкування, там звучать пісні, декламуються нові вірші.  Учасники цих зібрань приносять із собою світлини та експонати для майбутнього музею затоплених сіл – музею «Старого Дніпра».

Саме питання створення цього музею виявилося найбільш важким. Ще у 2013 році переселенці із с. Зарубинці звернулися до адміністрації НІЕЗ «Переяслав» з ініціативою віднайти та перенести до музею Народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини сільську хату, в якій можна було б розмістити зібрані переселенцями експонати. Заклали навіть камінь у фундамент цієї споруди, але далі справа так і не пішла.   

Після створення у 2015 році громадської організації «Старий Дніпро», її активісти допомогли віднайти та підготувати  до перенесення хату із затопленого села Андруші. Знову пішли звернення до керівників заповідника, виготовлення проектів, планів експозицій, погодження на вчених радах, отримання дозволу від Міністерства культури України… Мінялися керівники музею та міністри, але дозволу на розміщення музею і на сьогодні ще немає.

Нинішній директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич стверджує, що справа  уже нібито на заключній стадії, але чому все це так довго?

Нам не потрібне державне фінансування, на рахунку ГО «Старий Дніпро» уже акумульовані певні кошти добровільних внесків для будівництва музею, переселенці при кожній зустрічі заявляють про свою готовність поповнити наш рахунок, є навіть благодійні організації, які хочуть спонсорувати цю роботу. Ми ще раз даємо гарантію, тепер через ЗМІ, пану Лукашевичу, що спорудимо музей за свій кошт та передамо його знову ж таки безкоштовно на баланс НІЕЗ «Переяслав».

Пасивна позиція керівництва заповідника здається незрозумілою. Тим більше, що навіть офіційної відповіді про бачення шляхів вирішення цього питання ми не дочекалися, хоча минули всі визначені законом терміни. Тому ще раз звертаюсь з проханням до керівництва НІЕЗ «Переяслав» активізувати з вирішення цього питання, тим більше, що у 2017 році виповнюється 50 років з початку переселення людей із затоплених сіл та будівництва нових сіл Циблі і Нові Андруші.   Відповіді на наші пропозиції до керівників міста і району про відзначення якимось чином цієї дати теж поки-що не маємо.

Щодо наших планів на 2017 рік, то основним ми все ж вважаємо побудову та відкриття до свята 1110-річчя Переяслава омріяного музею. Думаю, що спільно ми зможемо подолати всі бюрократичні перепони і подаруємо місту музей «Старого Дніпра». Вже розпочато збір експонатів, переселенці передають свої старожитності: рибальські човни, знаряддя лову риби, є пропозиція забрати невеликий ткацький верстат, аутентичну скриню, рушники і інше. 

Наші відомі вишивальниці під керівництвом Ніни Лазенко виступили ініціаторами вишивання рушника-пам’ яті про затоплені села і зараз уже активно створюють окремі його частини, які до свята міста будуть зшиті в один рушник. Найкраще місце цьому рушнику звичайно ж у новоствореному музеї.

Плануємо також видати друком нову книгу про Андруші, яка стане продовженням опису історії славетного села від часів так званої Жовтневої революції до сьогодення, тобто рівно за 100 років,  охопивши періоди колективізації і голодомору,  Другої світової війни, відбудови та переселення у Нові Андруші. Максимально сприяємо і народженню видання про затоплені В’юнища, Козинці, Городище та Комарівку, над чим працює Микола Чирков. Активну допомогу йому надають переселенці Іван Шпиталь, Борис Дем’яненко, Софія Сорокова ті інші.

Популяризує нашу роботу і створений місяць тому власний сайт в мережі Інтернет, який постійно буде наповнюватися. На нього легко зайти, набравши  olddnieper.org.ua. Тож передавайте нам фото із родинних архівів (оригінали повертаються власнику),  для яких знайдеться місце як на сайті так і в друкованих виданнях.   

Хочу також повідомити, що всі перераховані нам благодійні кошти  на рахунок №26009301228.980 в АБ «Укргазбанк»(код банку 320478) у 2015-2016 роках у сумі 18, 1 тис. грн. як благодійні внески на виконання ГО «Старий Дніпро» статутних обов’язків, у повному обсязі знаходяться на банківському рахунку і будуть використані нами виключно на будівництво музею затоплених сіл. Збір коштів на цей рахунок триває. Обіцяємо, що прізвища благодійників та назви організацій, незалежно від перерахованої суми, будуть навічно викарбувані   на пам’ятній таблиці, що займе місце на споруді майбутнього музею.

Телефони та контактні адреси відповідальних осіб адміністрації ГО «Старий Дніпро» можна знайти на нашому сайті в розділі «Контакти» або безпосередньо телефонуйте: 097-115-01-59 (Іващенко В.П.), 096-565-31-55 (Михняк М.К.),  095-481-93-33 (Сулима О.В.), 096-818-01-55 (Чирков М.Ю.).

 Віталій ІВАЩЕНКО, голова ГО «Старий Дніпро», Заслужений будівельник України

Текстівки: вишивальниці Ніна Лазенко, Ольга Яковенко та Алла Літкова з черговим елементом рушника-пам’яті; над топонімами затоплених територій разом з Віталієм Іващенком працюють колишні жителі с.Підсінного Григорій Перчук та Петро Гич.

Фото Миколи Михняка 

Прочитано 2475 разів

Наші партнери

ГІСДПУНІЕЗМіська радагазета Вісник ПереяславщиниНовий поглядУкрпромпостачПереяславська районна радаТелерадіокомпанія АльтаІнститут мистуцтвознавстваПереяслав-Хмельницька РДАПереяслав-Хмельницька ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІст. №5